Kitört a Stromboli
Kedd óta látványos kitörést produkál az olaszországi Stromboli. Habár a lávaömlés közvetlenül nem jelent veszélyt a lakosságra nézve, kutatók attól tartanak, hogy a tengerbe ömlő vulkáni anyag cunamit idézhet elő, amely már veszélyeztetné a partvidéken élőket.
A Szicíliától 60 kilométerre, északra lévő vulkán keddi kitörése során három új kráter keletkezett, amelyből láva tör a felszínre, és a meredek hegyoldalon lezúdul a tengerbe.
A Stromboli valójában egy folyamatosan működő vulkán. Az egyébként nem túl heves salakszórással jellemzett kitöréseket viszont időnként – a mostanihoz hasonló - a megszokottnál látványosabb lávaömlés váltja fel. Kutatók szerint nem fenyeget nagyobb erejű kitörés veszélye, viszont a tengerbe ömlő láva akár cunamit is előidézhet a térségben, a hatalmas hullámok pedig veszélyeztetik a partvidéken élőket. Ilyen esemény zajlott le a 2002. évi kitöréskor, amikor mintegy kétmillió köbkilométer vulkáni anyag ömlött a tengerbe. A tíz méter magas hullámok egy része elérte a partot, és jelentős kárt okozott az épületekben.
A korábbi tapasztalatokból kiindulva a hatóságok most felszólították a veszélyeztetett területek - nem csak Stromboli, hanem a közeli Lipari és Panarea sziget - lakóit is, hogy átmenetileg költözzenek a szigetek magasabb részeire.
A Stromboli a szintén vulkáni eredetű Lipari, Salina, Vulcano, Panarea, Filicudi és Alicudi szigettel együtt a Lipari-szigetcsoporthoz tartozik. A Stromboli tengerfenéktől számított magasssága 3000 méter, de ebből „csak“ 900 méter emelkedik a tengerszint fölé. A hirtelen kimelkedő vulkán igen impozáns látványt nyújt, mert maga a sziget alapterülete csak mindössze 12 négyzetkilométer.
A sziget alig 400 állandó lakossal büszkélkedhet, akik zömmel a vulkáni látványosságokért odaözönlő turistákból élnek. A nyári turistaáradat ellenére a sziget megőrizte különleges hangulatát, ami leginkább talán tavasszal, a turistaszezon előtt érvényesül.
A vulkán leglátványosabb része a sziget északi oldalán lévő "Sciara del Fuoco" vagyis „Tűzút“. Ezen a meredek lejtőn alázúduló láva olykor elérheti a tengert is. A Strombolin több kis kráterből feltörő vulkáni anyag többnyire visszahull a kráterbe, és csak ritkán fordul elő - a mostanihoz hasonlóan –, hogy a lejtőn leömölve eléri a tengert.
A Stromboli adta a nevét a vulkanológiában használt ún. Stromboli-típusú vulkánkitörési módnak. Ezeknél a vulkánoknál a kürtőben felgyülemlő gázbuborékok kellő feszültség felhalmozódása esetén szétrobbantják a fölöttük lévő magmát. Ez a jelenség periodikusan ismétlődik a feszültség felhalmozódásától függően.
A kitörés során elsősorban salak (hólyagos, lyukacsos kőzet) és kevés hamu kerül a felszínre. Amennyiben csökken a felgyülemlő gáz mennyisége nem kitörés, hanem lávafolyás játszódik le. A Stromboli-típusú kitörés nem nagy erejű, heves vulkáni működés, ezt maga a névadó sziget is bizonyítja, ahol közvetlenül a működő vulkán lábánál jöttek létre a települések.
Képek:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
|