Lavina után az Everesten |
A magashegyi síelők és téli túrázók számra egyáltalán nem hátrányos, ha ismerik például a lavinák természetét, illetve a hó stabilitásának milyenségét, amiből lavinaveszélyre lehet következtetni. Ezek az ismeretek ugyanis életmentőek lehetnek.
A legtöbb magashegyi síelő tudja, mielőtt elindul extrém havas túrájára, jobb kikéri a helyi szakértők véleményét a lavinaveszélyes területekről. Hiszen, elég egy hirtelen feltámadt hóvihar, és a lavina megindulhat. Vagy, tegyük fel folyamatos a havazás, a hóesés pedig meghaladja az óránkénti 2 cm-t, ami máris kiemelt veszélyforrás.
Tisztelni a hegyet, a havat
A komoly téli túrázók tudják, óvatosnak kell lenni a magas hegységekben. Tisztelni kell a hegyet, tisztelni a havat. Sőt, nem csak tisztelni, hanem ismerni is. Hiszen, aki tisztában van a különböző hó típusokkal, kevesebb veszélynek kitett.
A mostani, nem éppen kőkemény tél - az olvadás, majd az ismételt fagyás -, amikor a hőmérséklet, fagyás után 0° Celsius-fok körül ingadozik, igencsak kedvez a lavináknak. Ugyanis, ha gyengül a kötés a hórétegek között, a hó megindulhat a lejtőn.
Lavina rombolta le a házat
|
A hó minőségvizsgálata
Éppen ezért a hó minőségének felbecsülésére kiemelten fontos a havas lejtők sportolói számára. Erre a következő módszer is létezik: gödröt kell ásni a hóban (legjobb lemenni a talajig), majd meg kell vizsgálni a különböző hó rétegeket. Lavina veszélye akkor lehet, ha a puha és kemény rétegek váltják egymást, és a kemény réteg tetején vastag, puha réteg van. Az pedig már kiemelten veszélyesnek tekinthető, ha a rétegek között 3, vagy annál nagyobb különbség van.
1-től 5-ös keménységű hó, és a nedvességtartalom
A hó keménységét is érdemes megvizsgálni, ha biztos terepre kíván menni a túrázó. A hó
Amikor Alaszkában megindul a hó
|
keménységének mérésekor egytől-ötig számoznak a szakemberek. Az egyes számú hó keménységről akkor beszélnek (ezt nevezik porhónak), ha kesztyűs kezünket, ökölbe szorítva a hóba tudjuk nyomni. Az ötös számú keménységű hó alatt pedig azt értik, amikor erős jégcsákány ütéssel lehet csak lyukat vágni a hóba.
A keménységen kívül azonban az sem mindegy, milyen a hó nedvesség tartalma. Ugyanis, a nedves, nehéz, csúszós hó sokkal könnyebben megindul. A nedves hó felismerhető abból, hogy vizet lehet kicsavarni belőle. A száraz hónak ismertetőjele, hogy hógolyó gyúrható belőle.