Eltűnt Várkonyi László, a Dreher 24 Everest-expedíció egyik hegymászója a Himaláján, miután társával, Klein Dáviddal együtt elsodorta a jég. Klein Dávid jobb karján sérült meg, de biztonságban van. Emlékei szerint egy könnyebb szakaszon jártak, amikor felettünk lévő jégfal leszakadt. Várkonyit az expedíció tagjai és a helyi szakemberek keresik.
A két magyar alpinistát, akik a Csomolungma (Mount Everest) megmászására készültek, április 26-án, hétfőn délután érte a baj - áll a pekingi magyar nagykövetséghez kedden késő délután érkezett faxon.
Klein Dávid megsérült, de biztonságban van, míg Várkonyi László Alfréd eltűnt. Az ismert magyar sportembereket körülbelül 7.000 méteres magasságban érte a baleset. Az expedíció tagjai és a helyi szakemberek megkezdték Várkonyi László keresését.
" Tegnap délben az Északi Nyeregből (7000 m) tartottunk lefelé az Előretolt Alaptáborba (6400 m), amikor félúton, viszonylag könnyű terepen jégomlás történt, ami annyit jelent, hogy a felettünk lévő jégfal leszakadt. Engem is és Konyit is elsodort a jég" - mondta Klein Dávis nemsokkal ezelőtt az expedíciót szervezőknek. emlékei szerint a jég ledobott egy jégfalra, át egy peremen, és a függőleges falon lógva állt meg, a rögzített kötélen. Később őt kiemelték, akkor tudta meg, hogy társa eltűnt.
" Szemtanúk szerint amíg engem sodort a lavina, Konyit 15-20 méterrel mögöttem elkapta, és direktbe rázuhant a jég" - mondta. Klein Dávidnak a jobb karja sérült meg, de azt a hegyen egy mexikói orvos rendbe tette. Holnapután hajnalban megy le majd a hegyről.
A Dreher Sörgyárak, amelyik az expedíciót támogatta felvette a kapcsolatot a helyi hatóságokkal és a tibeti hegymászó szövetséggel, amely a kutatást vezeti. Korábban felmerült, hogy a magukkal vitt sörpalackra rögzített GPS és a telefon Dávidnál van.
Várkonyi László (b) eltűnt, Klein Dávid (j) megsérült
|
A Dreher 24 Everest-expedíció 2010 március 26-án indult útnak: Klein Dávid és Várkonyi László arra vállalkoztak, hogy oxigénpalack és magashegyi teherhordók segítsége nélkül jutnak fel a Mount Everest csúcsára.
Klein Dávid március 18-i sajtótájékoztatóján azt mondta: a céljuk az, hogy feltegyék az i-re a pontot. Mint akkor emlékeztetett, 2007 tavaszán Várkonyi Lászlóval együtt 8650 méterig jutottak oxigénpalack használata nélkül az északi, tibeti oldalon. Akkor biztonságtechnikai okok miatt nem másztak tovább.
Klein és Várkonyi április 3-án lépett be Kínába és a tervek szerint június 8-án hagyták volna el az országot Nepál irányába.
Erőss Zsolt: nincs sok remény
Erőss Zsolt - az első magyar alpinista, aki feljutott a Mount Everestre - azt mondta: az, hogy egy vagy akár két nap is eltelhetett a magyar hegymászók kínai balesete óta és Várkonyi Lászlót nem találják, "elég egyértelművé teszi egy hegymászó számára, hogy nincs sok remény".
Szerinte jelenleg csak kevés információt lehet tudni a magyarok balesetéről, de véleménye szerint lavinában eltűnni a legrosszabbat jelenti. A hegymászó hozzátette, hogy miután egy népszerű és a másiknál olcsóbb útvonalról van szó, ebben a szezonban sokan járják ezt az útvonalat. Ezért furcsának találja azt az információt, amely szerint csak ketten szenvedtek balesetet.
Mint mondta, a szerencsétlenséget okozhatta egy kisebb lavina, de akár egy jégomlás is, ezt egyelőre nem lehet eldönteni a hírek alapján. Meglátása szerint ha lavina sodorta el a hegymászókat, akkor Klein Dávidot csak annak a széle érhette, ezért élhette túl, még ha sérüléseket is szerzett.
Ez történt korábban
A www.expeditions.hu című honlapon a két férfi útjáról legfrissebb információként az olvasható, hogy a csapat április 18-án kora reggel elindult a 6400 magasan lévő előretolt alaptáborból, hogy kiépítse az 1-es tábort. "Várkonyi László sajnos gyomorpanaszokkal küzdött, és emiatt egyórányi mászás után visszafordult. Klein Dávid 11 órakor érte el az 1-es tábor helyét 7000 méteren. Kiásta a sátor helyét, deponálta a sátrat és a többi felszerelést egy zsákban, majd 13 órakor elindult lefelé. 15 órára visszaért az Előretolt Alaptáborba, ahol a csapat jelenleg is tartózkodik."
A csapat további terveiről Klein Dávid azt írta: "A további tervünk még bizonytalan: lehet, hogy Konyi holnap egyedül felmegy, felvisz egy sátrat az 1-es táborba, majd lejön az alaptáborba (én meg egyenesen az alaptáborba megyek), de az is lehet, hogy holnap mindketten felmegyünk az 1-es táborba, ott alszunk és holnapután (április 21-e) felállítjuk a 2-es tábort, majd 22-én megyünk le az alaptáborba."
A csúcsot eddig több mint négyezerszer érték el, ebből a palack nélküli megmászások száma 150 körül mozog. A Mount Everest (8850 m) csúcsára oxigénpalack nélkül magyar hegymászó eddig még nem jutott fel.
Egy év tragédiái
Az elmúlt egy évben négy tragikus baleset is történt magyar hegymászókkal. Tavaly májusban a Himaláján 7300-7400 méteres magasságból lezuhant és meghalt Szabó Levente miskolci orvos-hegymászó. Augusztusban Ausztriában a Salzburg tartománybeli Filzmoos közelében kilencven méteres mélységbe zuhant és életét vesztette egy 25 éves martonvásári hegymászó.
Októberben négy magyar hegymászó tűnt el Kínában, Szecsuan nyugati részén, a Kelet-Himalája térségében. Csizmadia Péter, Mikolovics Veronika, Pechtol Balázs és Tolnay Katalin a Zsen Csong Feng (Ren Zhong Feng) expedíció keretében a Himalája szomszédságában lévő - ember még nem járta - 6079 méteres csúcs meghódítására indult. Feltehetően jég- és sziklaomlás temette maga alá őket.
Idén januárban aA szlovákiai Magas-Tátrában, a Kopki hegygerincen lavina sodort el három magyar hegymászót, Erőss Zsoltot, aki első magyarként hódította meg a Mount Everestet, Hajdú Pétert és Kamlusz Marcelt. Kiásták magukat a hó alól, de súlyos végtag- és gerincsérüléseket szenvedtek. Néhány nappal később Erőss Zsolt jobb lábát térdtől lefelé amputálták. |