Műholdfelvételek mutatják meg az elmúlt tíz év legnagyobb bangladesi és kelet-indiai árvízének pontos kiterjedését.
Július 22-én az Aqua műhold által készített felvételeken az árvízzel sújtott területek sötét kék és fehér színben tűnnek fel.
Az Indián és Bangladesen átfolyó Brahmaputra veszélyesen magas szinten áll. Az árvízben Banglades területének mintegy kétharmada került víz alá. A három hetes intenzív esőzés az ország utóbbi tizenöt évének legsúlyosabb természeti katasztrófáját okozta, négyszázan vesztették életüket földcsuszamlások következtében, összedőlt házaik alatt vagy az árviz miatt kitört járványokban.
A felvételeket a műhold MODIS (Közepes Felbontású Spektroradiométer rendszer) berendezése segítségével készítette. A készülék jó felbontású képeket készít a színskála 36 spektrumában.
Pusztító monszun
A felvételeken az elöntött területeket sötét kék és fehér szín jelöli. A sötét kék a vízzel borított területeket, a fehér pedig a magas talajvízű (nagy mennyiségű napfényt visszaverő) területeket mutatja. A felvételen a világos kék szín a felhőket, a zöld az élénk vegetációt jelöli.
Amíg az északi területeken csökkenőben van a víz szintje, addig a délibb fekvésű részeken nem várható ilyen jótékony változás a közeljövőben, mert a tenger szintje jelentős mértékben nem változik az augusztus másodikai teliholdig.
Bangladesben a monszun idején az alacsonyan fekvő területek, az ország területének mintegy 20 százaléka, rendszeresen víz alá kerül. A monszun kialakulásáért a szárazföldek és a tenger eltérő hőkapacitása felelős. Nyáron a szárazföldek nagyobb mértékben veszik fel a hőt, mint a tenger, ez hőmérséklet-differenciához és a különbségek kiegyenlítődéséhez vezet. A nedves, párától terhes levegő a szárazföldek felé mozog, ahol nagy esőzések formájában szabadul meg a tetemes vízmennyiségtől.
A bangladesi felmérések szerint legalább 20 millió embert kellett kitelepíteni az áradások miatt. A fővárosban, Dhakaban százezer épület került az összeomlás szélére. Mivel a víz elérte, és meg is haladta a város szennyvízelvezető rendszerének szintjét, így a fertőzések kialakulásának esélye is nagymértékben megnőtt. |