Áprilisban száraz időszak uralkodik Mexikóban, ami „kiváló” körülményt biztosít az erdőtüzekhez. A műholdfelvételen látható tűz egyrészt természetes eredetű, másrészt maguk a helyi parasztok okozták, akik az erdők felégetésével próbálnak új termőföldhöz jutni.
Számos erdőtűz ég a Mexikóhoz tartozó Yukatán-félszigeten, és a szomszédos közép-amerikai országok: Guatemala, El Salvador, Honduras és Nicaragua területén is. A NASA „Terra” műholdja április elején készítette az alábbi felvételt, amelyen a vörös pontok jól jelzik a fellobbanó erdőtüzeket. A felvétel 500 méteres felbontású (egy képpont felszíni kiterjedése 500 méter). A NASA Modis-csoportja naponta szolgáltat regionális (térk)képeket a természeti katasztrófákról.
A tűz egy részét maguk a helyi földművelők okozták, hogy új termőföldet nyerjenek; másik részük pedig természetesen keletkezett. A félszigetet észak-nyugaton a Mexikói-öböl, dél-keleten pedig a Karib-tenger határolja.
A szinte egyedülálló földrajzi fekvésével, a 180 ezer négyzetkilométer kiterjedésű félsziget, az egyik legkedveltebb úticélnak számít a turisták körében. Az idilli kép ellenére a térséget gyakran pusztítják természeti katasztrófák. Ezek közül elsősorban a májustól októberig tartó hurrikán szezon a legjelentősebb.
Yukatán számos tekintetben egyedülálló múlttal is büszkélkedhet. Egyrészt a félsziget volt a maja kultúra fellegvára, viszont jóval korábban pedig (mintegy 65 millió éve) egy hatalmas meteorit-becsapódás helyszínéül is szolgált. Egyes tudósok úgy vélik, hogy ez a meteor-becsapódás okozhatta a kréta időszak végén a dinoszauruszok kihalását. Ugyanakkor sokan vitatják ezt az elméletet, mondván, hogy a kihalás az egész Földre kiterjedt, és egy meteor-becsapódásnak nem lehetett ekkora hatása.
|